Neden Oliptek Akıllı Otopark Yönlendirme Sistemi Tercih Etmelisiniz?

Modern yaşamın gereksinimlerine bağlı olarak artan araç sayısı, şehirlerdeki mevcut otoparkların sayısının artmasına neden olmakla kalmadı, mevcut otoparkların da daha verimli kullanılmasını zorunlu hale getirdi. Özellikle şehir merkezlerindeki park yeri ihtiyacı zamanla büyüyen bir sorun haline dönüştü. Otoparkların daha verimli kullanılabilmesi adına aşağıdaki ortak problemlerin çözülmesi konusunda çeşitli adımlar atılmaktadır.

1. Büyük otoparklar idare edilirken boş park alanlarının takibi zordur. Personelin otoparktaki boş park alanlarını kontrol etmesi, aklında tutması ve sürücüleri yönlendirmesi gerekir. Bu da pratik bir yöntem değildir.

2. Araç sahibi otoparka girdiği ilk anda boş park alanlarını göremeyebilir. Aracını park edecek alan ararken zaman kaybı yaşar.

3. Otoparktaki araç trafiğini doğru yönetebilmek için birden fazla personele gerek duyulur. Bu durum da doğal olarak otopark işletme maliyetlerine yansır.

4. Otopark idaresi farklı zamanlardaki araç hareketlerini izleyemez, gereken raporlamayı yapamaz ve otoparkı optimize edemez.

Otoparkların daha verimli kullanılabilmesi, araç sahiplerinin güvenli, hızlı, pratik ve konforlu bir şekilde araçlarını park etmesi, zamanın daha verimli kullanabilmesi için Oliptek olarak ileri teknolojili çözümler sunuyoruz. Bu amaçla “Oliptek Akıllı Otopark Yönlendirme Sistemini” geliştirdik. Bu sistemle birlikte araçlar boş park alanlarına doğru yönlendirilmekte, işletme maliyetlerini düşürülmekte, raporlama yapılmasına imkan sağlamakta ve otoparkta yer arama sorununa çözüm olmaktadır.

İzleme Yazılımı

Otopark yönlendirme sistemi yazılımı sayesinde anlık otopark bilgilerine ulaşılabilir. İzleme yazılımı raporlama yaparak, Yıllık / aylık / günlük doluluk oranları, giriş çıkış bilgileri, müşterilerin ortalama geçirdikleri süreler, en çok giriş yapılan saatler, hafta içi – hafta sonu doluluk oranı gibi detaylı istatistiksel bilgilerin raporlanmasını sağlar.

Led Display

Bölgesel, kat ve ana giriş gibi farklı alanlarda kullanılan displayler sistemin bileşenlerinden biridir. Otopark girişinde tüm katlardaki boş park alanı bilgilerini ya da bir koridorun başında koridordaki dolu-boş yer alanlarına yönlendirme yaparlar.

Ana Kontrol Ünitesi

Ana kontrol ünitesinin görevi alan ünitelerinden gelen bilgileri işleyip yorumlayarak yönlendirme panellerini kontrol etmektir. Eş zamanlı olarak bu bilgileri veri tabanına aktarır.

Web Uygulaması: Otopark Yönlendirme Sistemi web arayüzü sayesinde, sistem lokasyondan bağımsız her yerden izlenebilir. Müşteriye özel hazırlanan sayfalar yarıdımıyla, araç sahipleri otoparka gelmeden önce bilgilendirilebilir.

Masaüstü: Masaüstü yazılımı ile araç hareketlerini canlı olarak izlemek mümkündür.Mobil İzleme Yazılımı: Otopark izleme yazılımının mobil versiyonu sayesinde araç sahipleri cep telefonları aracılığı ile otoparka gelmeden önce boş park alanlarıyla ilgili olarak bilgilendirilebilir.

Altyapı Montajı: Projeye detaylarına göre sensör, data ve besleme hatlarının taşınacağı rijid veya emt boruların, yerine göre tavaların otopark tavanına montajı yapılır.

Kablolama: Sensörleri alan ünitelerine bağlayan, data ve besleme hatlarını barındıran CAT6 kabloları, kanalların içerisine döşendikten sonra, alan ünitelerinin merkezi kontrol ünitesine bağlayan kablolama işlemi yapılır.

Sensör ve Led Montajı: Sensörlerin adresleme işleminden sonra, emt veya rijid borulara buatlar aracılığı ile monte edilir. Sensörler CAT6 kabloları ile ana hattaki patchlere bağlanır.

Kontrol Üniteleri: Kontrol ünitelerinin enerji hatları çekilir ve sensörler kontrol üniteleri üzerinden beslenmeye başlar. Sensörlerin ve kontrol ünitelerinin bir birine bağlanmasından sonra alan testleri yapılır. Alan kontrol üniteleri son aşamada ana kontrol cihazına bağlanır.